Mikrobiom a układ nerwowy
Wydawać by się mogło, że komensale zamieszkujące nasz przewód pokarmowy niewiele mają wspólnego z mózgiem. Jednak ostatnie badania, choć dopiero na zwierzętach, wskazują na pewną korelację między zmianami w składzie mikrobioty jelit, a zaburzeniami psychicznymi tj. depresja, schizofrenia, autyzm, choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona, co sugeruje istnienie kluczowych zależności w obrębie osi mózg-jelita-mikrobiota. A to nie wszystko – wpływ tych mikroorganizmów może też obejmować kontrolę nad dojrzewaniem tego narządu oraz tworzenie się bariery krew-mózg.
bakterie mózg układ nerwowy
Układ immunologiczny i mikrobiom utrzymują mózg w zdrowiu
Komórki immunologiczne, przez długi czas postrzegane jedynie jako zagrożenie dla neuronów, okazały się istotne dla prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego.
bakterie mózg układ nerwowy
Mikrobiota gospodarza stale kontroluje dojrzewanie i funkcje mikrogleju
Mikrobiom jelit wpływa na odpowiedź immunologiczną w mózgu przez całe życie, co może rzutować na przebieg schorzeń dotykających ten narząd. Naukowcy z University Medical Center w Freiburgu odkryli takie efekty u myszy.
bakterie mózg układ nerwowy
Kto pogrywa Twoim umysłem?
22 mężczyzn zażywało taką samą tabletkę przez cztery tygodnie. Kiedy później z nimi rozmawiano, mówili, że odczuwali mniej stresu na co dzień, a ich pamięć wyostrzyła się. Korzyści jakich doświadczył ich ośrodkowy układ nerwowy były subtelne, jednak wyniki przedstawione na zeszłorocznym spotkaniu Towarzystwa Neurobiologi zwróciły na siebie uwagę. Powodem tego zainteresowania był fakt, że wykorzystana w badaniu tabletka nie zawierała konkretnego związku chemicznego syntetyzowanego przez branżę farmaceutyczną. Kapsułka ta była pełna bakterii.
mózg układ nerwowy
Mikrobiota i okna neurorozwojowe: konsekwencje dla zaburzeń mózgu
Mikrobiota jelit jest szczególnie ważna dla ludzkiego zdrowia, odgrywa istotną rolę w dwukierunkowej komunikacji pomiędzy przewodem pokarmowym a ośrodkowym układem nerwowym.
bakterie dziecko mózg układ nerwowy
Zmiany mikroflory pochwowej mogą zaburzać rozwój mózgu u dziecka
Zmiany w składzie mikrobiomu pochwy matki wpływają na mikroflorę jelitową jej potomstwa oraz – pośrednio – na rozwój jego mózgu – wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie ,,Endocrinology”.
mózg układ nerwowy
Bariera krew-mózg a mikrobiom
Badanie na myszach, przeprowadzone przez naukowców ze szwedzkiego Karolinska Institutet, z Singapuru i z USA donosi, że mikroby naturalnie zamieszkujące przewód pokarmowy, mogą wpłynąć na integralność bariery krew-mózg, która chroni ten narząd przed szkodliwymi substancjami znajdującymi się we krwi.
bakterie dieta mózg układ nerwowy
Zmiana bakterii jelitowych poprzez dietę ma wpływ na funkcjonowanie mózgu
Badacze z UCLA (University of California, Los Angeles) uzyskali pierwszy dowód, że bakterie spożywane w żywności mogą mieć wpływ na funkcjonowanie ludzkiego mózgu.