
Narodziny mikrobiomu
Proces narodzin toczy się na kilku zazębiających się ze sobą płaszczyznach. Wraz z wyrzutem hormonów, podróżą noworodka przez kanał rodny, pierwszym haustem powietrza i intensywnym kontaktem z całkiem obcym światem rodzi się nowa, unikalna cywilizacja mikroorganizmów.
bakterie ciąża dziecko
Wpływ mikrobiomu jelitowego ojca na zdrowie i długość życia potomstwa
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z European Molecular Biology Laboratory (EMBL) wykazały, że zaburzenia mikrobioty jelitowej u ojców mogą prowadzić do szeregu komplikacji u potomstwa, takich jak niska masa urodzeniowa, zahamowanie wzrostu i zwiększona śmiertelność. Co istotne, negatywne efekty były odwracalne i ustępowały w kolejnych pokoleniach wraz z przywróceniem prawidłowej flory bakteryjnej u ojców.
antybiotyki bakterie dziecko ewolucja jelita karmienie piersią mleko poród skóra
Mikrobiom utracony, mikrobiom odzyskany
Naukowcy odkryli, że niezależnie od rodzaju porodu, około 58,5% dziecięcego mikrobiomu pochodzi od matki. Jednakże, różne społeczności matczynych bakterii przyczyniają się do tworzenia różnych nisz u dzieci. Noworodki przychodzące na świat drogą cięcia cesarskiego otrzymują wyraźnie mniej mikroorganizmów z mikrobioty dróg rodnych i jelit, jednak – w ramach rekompensaty – dostają więcej wraz z mlekiem matki.
antybiotyki ciąża
Stosowanie antybiotyków w okresie okołoporodowym może zwiększać ryzyko stanu zapalnego u potomstwa
Badania na modelu zwierzęcym przeprowadzone przez naukowców z University of Chicago Medicine wykazały, że potomstwo myszy genetycznie predysponowanych do rozwoju nieswoistego zapalenia jelit, które otrzymywały antybiotyk w czasie ciąży i laktacji, było bardziej narażone na rozwój stanu zapalnego w jelicie grubym.
antybiotyki bakterie ciąża dieta dziecko jelita karmienie piersią mleko poród skóra środowisko
Mikrobiom w pierwszych dwóch latach życia
W artykule przeglądowym opublikowanym w czasopiśmie Nature Medicine autorzy omawiają wyniki ostatnich prac opisujących czynniki pre- i postnatalne kształtujące rozwój flory fizjologicznej i układu odpornościowego, ich wpływu na równowagę mikrobiologiczną i immunologiczną oraz konsekwencji dla zdrowia.
bakterie dieta dziecko jelita
Co jelita mówią nam o «hipotezie higieny» — wpływ mikrobioty jelitowej na schorzenia autoimmunologiczne
Analiza mikrobiomu jelitowego niemowląt z trzech różnych krajów dostarczyła dowodów, nie tylko wspierających hipotezę higieny, ale również zwracających uwagę na interakcje między różnymi gatunkami bakterii, które mogą odpowiadać (przynajmniej częściowo) za wzrastającą liczbę zaburzeń immunologicznych obserwowanych w społeczeństwach zachodnich.
dziecko poród skóra
„Seeding baby” — szansa dla dziecięcego mikrobiomu?
W ciągu ostatnich lat pojawiało się wiele głosów na temat wysokiego odsetka cięć cesarskich oraz krótko i długoterminowego negatywnego wpływu tej tendencji na zdrowie dzieci. Zespół badaczy pod kierownictwem dr Marii Dominguez-Bello wytyczył nowy szlak próbując określić czy „zasiedlenie” noworodków urodzonych cięciem cesarskim florą pochodzącą z dróg rodnych matki, może przeciwdziałać skutkom tych trendów.
ciąża dieta dziecko jelita poród skóra środowisko
Twój zmienny mikrobiom
Zanim przyjdziemy na świat, jesteśmy prawie sterylni – nie znamy jeszcze świata drobnoustrojów. W ciągu kilku kolejnych lat stykamy się z tysiącami różnorodnych gatunków bakterii, które kolonizują każdy milimetr naszego ciała. Jako przedszkolaki nasz mikrobiom to olbrzymia biblioteka populacji bytująca w różnych miejscach naszego ciała. Nawet w wieku dorosłym nasz mikrobiom wciąż się zmienia.
dziecko jelita karmienie piersią poród skóra
Zdrowy poród: diada czy triada? Odkrywając narodziny i mikrobiom
Pojawia się coraz więcej dyskusji i badań odnośnie tego, jaki wpływ ma sposób przyjścia na świat na mikrobiom niemowlęcia (a później dorosłego człowieka). Staje się jasne, że rodzaj porodu oddziałuje na zróżnicowanie bakterii zamieszkujących nasze ciała. Anne Estes dzieli się wynikami badań nad mikrobiomem noworodków i zmianami jakie zachodzą w nim pod wpływem miejsca i rodzaju porodu oraz stosowanych w tym okresie procedur.
bakterie dziecko mózg układ nerwowy
Zmiany mikroflory pochwowej mogą zaburzać rozwój mózgu u dziecka
Zmiany w składzie mikrobiomu pochwy matki wpływają na mikroflorę jelitową jej potomstwa oraz – pośrednio – na rozwój jego mózgu – wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie ,,Endocrinology”.
dziecko karmienie piersią
Czy mleko matki może odżywiać mikroorganizmy manipulujące umysłem?
Ludzkie mleko wydaje się być prostym koktajlem przeznaczonym do żywienia dzieci, jednak okazuje się, że jest czymś znacznie więcej. Zawiera również składniki odżywiające korzystne bakterie jelitowe, a także pewne substancje wpływające na zmianę zachowania u dziecka. Matka karmiąca piersią nie tylko żywi swoje dziecko – buduje również jego wewnętrzny świat i przy okazji manipuluje nim.
Photo by Janco Ferlic on Unsplash